MIEJSCE DO PRACY TWÓRCZEJ I WYPOCZYNKULokalizacja


Bużyska położone są nad Bugiem po przeciwnej stronie Drohiczyna. Dolina Bugu rozciąga się pomiędzy wysoczyzną drohiczyńską a korczewską. Dom posadowiony jest na skarpie Bugu, 15 m od lustra wody w obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

Z okien i tarasu rozciąga się widok na rzekę i wysoczyznę drohiczyńską z bielącymi się wieżami kościołów.
Dom otaczają stare drzewa i duży ogród, w którym znajdują się kamienne elementy architektury ogrodowej tworzące zaciszne miejsca do wypoczynku.

Najbliższy kontekst

Otwartość przestrzeni zachęca do poznawania najbliższego otoczenia. Można wędrować ścieżkami nadbużańskimi wśród łąk i zarośli w stronę Rezerwatu Przyrody "Przekop" lub organizować wycieczki rowerowe w dalsze zakątki. Bliskość rzeki i sąsiedztwo dwóch wysp z ustronnymi zatokami sprzyja wędkowaniu a piaszczyste cyple wyspy dyskretnemu opalaniu się. Można korzystać z tradycyjnej rzecznej łodzi albo z własnego sprzętu wodnego, który można cumować tuż obok domu. Ogród dostarcza własnych owoców, warzyw i ziół czyniąc tradycyjną kuchnie podlaską bardziej interesującą smakowo.

Godne polecenia

Gospodarstwo położone jest na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Po drugiej stronie Bugu, w oddali,
w zagłębieniach terenu skrywają się sowieckie "bunkry", stanowiące graniczne umocnienia z ostatniej wojny.
Na wzniesieniu rozciąga się Drohiczyn, miasto o burzliwej historii, jedno z najstarszych w Polsce.
Świątynie drohiczyńskie zachwycają architekturą i wystrojem; jedna fundacji Króla Jagiełły, druga uposażona
przez Księcia Witolda. Na uwagę zasługuje również Mielnik położony na bardzo wysokiej skarpie Bugu a także, trochę dalej, Święta Góra Grabarka, która jest najważniejszym sanktuarium prawosławia na terenie naszego kraju. Nie można pominąć Korczewa i jego Zespołu Pałacowo - Parkowego. W okresie międzywojennym, za sprawą rodziny hrabiego Ostrowskiego, posiadłość nazywana była "Perłą Podlasia".

Dojazd

Dojazd od strony Warszawy przez Korczew a od strony Białegostoku przez most w Tonkielach lub z Drohiczyna łodzią przez Bug.